Inspekcja Transportu Drogowego nie będzie zlikwidowana. Taką deklarację złożył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się plany, aby inspektorów włączyć w struktury policji drogowej.

"Inspektorzy transportu drogowego w całej Polsce wiedzą, że ich służba, ich misja w dalszym ciągu będzie realizowana" - powiedział minister infrastruktury. Mówił też. że ITD jest potrzebna na polskich drogach, bo realizuje ważne zadania. Wyliczał, że dba ona o bezpieczny transport, sprawdza stan techniczny pojazdów i eliminuje niebezpieczną konkurencję.

Minister Adamczyk zaznaczał, że Inspekcja Transportu Drogowego nie powinna odpowiadać za fotoradary. Tym - według niego - powinna zajmować się policja. Wyraził nadzieję, że obowiązek ten zostanie przez nią przejęty.

Wczoraj ITD, w związku z początkiem ferii zimowych, rozpoczęła wzmożone kontrole autokarów. Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali prawie tysiąc autokarów wiozących dzieci. Blisko stu kierowców zostało ukaranych mandatami, a 10 autobusów nie nadawało się do dalszej jazdy z powodu złego stanu technicznego. Wszyscy kierowcy skontrolowanych autokarów byli trzeźwi.