Jesteśmy eurorealistami, a nie eurosceptykami. Tak w wywiadzie dla BBC o postawie polskich władz wobec Unii Europejskiej mówi prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, Unia ma wiele słabości, ale jeszcze bardziej osłabiłoby ją wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. W wywiadzie prezydent odniósł się również do antyrządowych manifestacji, stwierdzając, że biorą w nich udział ludzie, którym trudno się pogodzić z porażką w wyborach parlamentarnych.

Andrzej Duda podkreślił, że chciałby widzieć "naprawioną" Unię Europejską, tak aby była bardziej skuteczna i bardziej demokratyczna. Zastrzegł jednak, że sprzeciwia się jednemu z warunków negocjacyjnych, jakie brytyjski premier David Cameron postawił Brukseli, czyli ograniczeniu świadczeń społecznych dla migrantów z innych krajów Unii. Prezydent powiedział, że nie zaakceptuje żadnych przepisów dyskryminujących na rynku unijnym osoby z poszczególnych państw członkowskich.

Duda ocenił również, że Unia Europejska jest wielokrotnie wstrząsana kryzysami, na przykład finansowym czy uchodźczym. "Nie udawajmy - opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię byłoby bardzo poważnym kryzysem. Co do tego nie mam wątpliwości" - powiedział polski prezydent. Do końca 2017 roku na Wyspach ma odbyć się referendum w sprawie członkostwa we Wspólnocie.

Zapytany o nastawienie Prawa i Sprawiedliwości do Unii, stwierdził, że jest to ugrupowanie eurorealistyczne, a nie eurosceptyczne. "Chcemy, by Unia była bardziej wydajna. Chcemy, by działała właściwie. Tak aby przewidywała różne problemy, które nadchodzą" - zapewnił Duda.

Reklama

BBC pytało prezydenta również o antyrządowe manifestacje, które w wielu miastach zorganizował ostatnio Komitet Obrony Demokracji. "Te demonstracje składają się przede wszystkim z tych, którzy ostatnio rządzili Polską i zostali zostali odsunięci od władzy przez polskich wyborców w wyborach parlamentarnych" - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, te osoby "nie chcą zaakceptować" tego faktu, więc - mówił prezydent - "podburzają" społeczeństwo i organizują demonstracje.

Prezydent podkreślił również, że Polska przyjmuje osoby, które chcą przyjechać do kraju. Powtórzył jednak, że rząd odmówił zaakceptowania unijnego planu zakładającego obligatoryjne rozdzielenie imigrantów.