Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która utrudni przyjmowanie przez Stany Zjednoczone uchodźców. Dokument musi być jeszcze przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta. Barack Obama zapowiada, że zawetuje ustawę.

Zgłoszona przez republikanów ustawa zobowiązuje rząd USA do bardziej rygorystycznego sprawdzania uchodźców. Według projektu, za każdego uchodźcę osobiście mieliby poręczyć szefowie służb specjalnych, FBI oraz Departamentu Bezpieczeństwa Kraju. Takie zapisy mogą sparaliżować proces przyjmowania uchodźców. Podczas głosowania w Izbie Reprezentantów niemal wszyscy republikanie poparli projekt. Dołączyło do nich 45 demokratów.

W Senacie los ustawy jest jednak niepewny. Tam ustawie sprzeciwia się część umiarkowanych republikanów - na przykład senator John McCain. By zablokować ustawę, jej przeciwnicy muszą zebrać 40 głosów w 100-osobowym Senacie. Jeśli projekt mimo wszystko zostanie zaakceptowany przez obie izby Kongresu, Barack Obama zapowiedział, że go zawetuje.

Amerykański prezydent podkreśla, że proces weryfikacji uchodźców przez Stany Zjednoczone jest rygorystyczny i że Ameryka nie powinna zatrzaskiwać drzwi przed uchodźcami.