Barack Obama przeciwny zaostrzeniu kontroli uchodźców na amerykańskich granicach. Amerykański prezydent zapowiedział, że zawetuje ustawę w tej sprawie, jeśli zostanie ona przyjęta przez Kongres. Zgłoszenie projektu nowych regulacji wstrzymujących przyjmowanie uchodźców z Syrii zapowiedzieli republikanie.

Chcą oni, aby przed wpuszczeniem do Stanów Zjednoczonych, migranci byli sprawdzani przez Federalne Biuro Śledcze. Ustawa ma zablokować plany przyjęcia w najbliższym czasie 10 tysięcy syryjskich uchodźców. Władze kilku amerykańskich stanów zapowiedziały już, że nie zezwolą na osiedlanie się przybyszy na ich terenie, obawiając się obecności wśród uchodźców terrorystów.

W ostatnim roku do Stanów przyjechało 1682 osoby z Syrii, którym przyznano prawo stałego pobytu. W poprzednich latach ta liczba była piętnastokrotnie mniejsza. Kilka tygodni temu sekretarz stanu John Kerry zapowiedział, że Stany Zjednoczone zwiększą limity dla uchodźców w najbliższych latach. W 2016 roku ma być to 85 tysięcy, a w 2017 roku nawet 100 tysięcy osób.