- Nowy VAT i podatek bankowy najprawdopodobniej uda się wprowadzić od stycznia 2016. To są rzeczy niezbędne, żeby zasilić budżet. Zapowiadamy to od wielu lat i to nie jest niespodzianka. Jeżeli się to powiedzie, to już w najbliższym roku będzie 500 zł na dziecko - powiedział na antenie RMF FM prof. Piotr Gliński.

Pytany o możliwe rozwiązania przyjęte w ustawie o przewalutowaniu kredytów hipotecznych i rozłożenie ciężaru przewalutowania pomiędzy banki i kredytobiorców, Gliński odpowiedział: "Nie możemy wydoić za bardzo sektora bankowego, bo będzie on obciążony podatkiem bankowym". Dodał, że "kompromis może być gdzie indziej" niż w ustawie, która była przedmiotem prac Sejmu VII kadencji.

Pytany, czy ustawa o przewalutowaniu mogłaby wejść w życie w 2016 r., odpowiedział: "myślę, że tak".

Reklama

- Nowy VAT i podatek bankowy najprawdopodobniej uda się wprowadzić od stycznia 2016. To są rzeczy niezbędne, żeby zasilić budżet. Zapowiadamy to od wielu lat i to nie jest niespodzianka. Jeżeli się to powiedzie, to już w najbliższym roku będzie 500 zł na dziecko – dodał prof. Piotr Gliński.

Szef Rady Programowej PiS stwierdził, że "500 zł na dziecko to jest rozsądne". - Polska bieda głównie jest lokowana w rodzinach wielodzietnych. Ekonomicznie to jest niezbędne – powiedział.

Podatek od hipermarketów? „Chcielibyśmy, żeby to było od 1 stycznia 2016” – odpowiada profesor. Zdaniem Glińskiego podatek bankowy przyniesie około 2 miliardów, podatek od hipermarketów – 4-5 miliardów.

Pytany o likwidację gimnazjów odpowiada: „Tę reformę będzie można wprowadzić od 1 września 2016, ale będzie decydowała premier z ministrem edukacji”. „To propozycje programowe, które będą realizowane. Będziemy realizowali wszystkie, to tylko kwestia czasu” – zapowiada szef Rady Programowej PiS.