PiS przygotowuje się do przejęcia rządów. W nieoficjalnych rozmowach z Polskim Radiem źródła PiS zbliżone do kandydatki na premiera Beaty Szydło mówią o pierwszych "pewniakach" do objęcia ministerialnych tek.

To właśnie skład nowego rządu jest jednym z głównych tematów trwającego spotkania ścisłego kierownictwa PIS. Jak dowiedziało się Polskie Radio 24, nowym szefem MSW ma zostać Mariusz Błaszczak, w ostatniej kadencji przewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Ministrem obrony narodowej ma zostać wcześniej zapowiadany na to stanowisko Jarosław Gowin. Szefem dyplomacji ma być europoseł, profesor Ryszard Legutko. Jednak według źródeł IAR, na to stanowisko rozważany jest również były wiceszef MSZ Witold Waszczykowski.

Pewna swojego miejsca w rządzie ma być obecna rzeczniczka PiS - Elżbieta Witek. Dla niej zarezerwowano resort edukacji narodowej.

W rządzie PiS mają powstać dwa nowe ministerstwa. Na czele resortu energetyki ma stanąć poseł Piotr Naimski. Z kolei ministrem gospodarki morskiej ma zostać Marek Gróbarczyk, obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Polityk kierował już resortem gospodarki morskiej w ostatnich miesiącach rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Przymierzany do ważnych funkcji jest także profesor Piotr Gliński. Według wielu źródeł w PiS, polityk ma zostać marszałkiem Sejmu. Nazwiska Piotra Glińskiego oraz Elżbiety Rafalskiej padają w kontekście resortu spraw społecznych.

Wśród kandydatów na koordynatora ds. służb specjalnych wymieniani są były szef CBA Mariusz Kamiński i profesor Władysław Mącior, w przeszłości doradca Zbigniewa Ziobry w ministerstwie sprawiedliwości.

Według IAR, jako pewny minister infrastruktury wskazywany jest poseł Andrzej Adamczyk.

Na pytanie czy PiS nie będzie próbował poszerzyć swojej większości o koalicjanta lub posłów z innych klubów Mariusz Błaszczak przypomniał, że prezes Kaczyński mówił o "drużynie biało-czerwonej". "Zapraszamy do uczestniczenia w drugim etapie dobrej zmiany, zachęcamy do poparcia naszych projektów" - odpowiedział szef klubu PiS.

Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się po Święcie Niepodległości. Expose nowego premiera będzie zapewne w ostatnim tygodniu listopada - twierdzi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem takie terminy są najbardziej realistyczne. Poseł dodał, że PiS chce zacząć jak najszybciej bo ma przygotowany cały katalog ustaw i chodzi o to, by mogły one wejść w życie od początku nowego roku. Według Mariusza Błaszczaka trwają już prace ekspertów nad nowelizacją budżetu, która będzie konieczna do realizacji zobowiązań wyborczych PiS. Zapewnił, że PiS nie będzie ich zmieniał, ograniczał ani przesuwał w czasie.