Rzecznik Watykanu nic nie wie o zaproszeniu prezydenta Andrzeja Dudy do Watykanu. Krzysztof Szczerski - prezydencki minister poinformował, że prezydent został zaproszony przez papieża Franciszka do złożenia wizyty w Watykanie.

Pytany o to w Nowym Jorku rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi powiedział, że nic nie wie o zaproszeniu. Podkreślił, że to nie papież zaprasza głowy państw do odwiedzenia Watykanu.

- Zazwyczaj papież nie zaprasza głów państw czy innych polityków do wizyty w Watykanie. Zazwyczaj to oni o to proszą i są mile widziani. Ale za każdym razem, gdy do Watykanu przyjeżdża głowa państwa, to ona wcześniej o to prosi. Nie sądzę, by papież wystosował jakieś indywidualne zaproszenie. Oczywiście, papież podkreśla, że wszyscy są mile widziani i być może dlatego ktoś może czuć się zaproszony. Nie sądzę, żeby było jakieś indywidualne zaproszenia od papieża do złożenia wizyty - powiedział ksiądz Federico Lombardi, pytany przez Polskie Radio i Polsat.

Wcześniej, na konferencji prasowej w Warszawie prezydencki minister Krzysztof Szczerski był pytany przez dziennikarzy dlaczego prezydent Duda, który leci dzisiaj do Nowego Jorku, nie spotka się z goszczącym tam papieżem. To właśnie wtedy minister Szczerski mówił o zaproszeniu prezydenta przez papieża.

- Pan prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od Ojca Świętego do złożenia wizyty w Watykanie i w związku z powyższym, ponieważ planujemy audiencję pana prezydenta w Watykanie to powoduje, że kalendarz prezydenta dotyczący Nowego Jorku jest ułożony tak a nie inaczej - powiedział Szczerski.

W czasie kilkudniowej wizyty w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W planach są także spotkania z Polonią, wizyta w miejscu zamachów terrorystycznych z 11 września oraz rozmowy bilateralne ze światowymi przywódcami.