Poinformował o tym ambasadork Polski przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

Ambasador przyjął dziennikarzy po kolejnych rozmowach, jakie miał na temat prezydenckiej wizyty w Watykanie.

- Mogę potwierdzić - powiedział - że po kilkutygodniowych przygotowaniach została ustalona data wizyty pana prezydenta Dudy u Ojca Świętego Franciszka: to jest 9 listopada. Mam potwierdzenie z obu stron, że to jest data uzgodniona.

Dyplomata potwierdził też, że to prezydent Andrzej Duda prosił papieża Franciszka o spotkanie i ujawnił okoliczności, w jakich to nastąpiło.

- Rzeczywiście - zaznaczył ambasador - to nie jest inicjatywa - nigdy chyba - ze strony papieża. To jest inicjatywa ze strony poszczególnych krajów. I z tego, co wiem - dodał Piotr Nowina-Konopka - to w liście, w którym pan prezydent Duda dziękował za gratulacje, które dostał po wyborze, przedstawił swoje życzenie, że bardzo chętnie by złożył wizytę tutaj, w Watykanie, Ojcu Świętemu. I to zostało przyjęte - podkreślił ambasador.

Powiedział też, że audiencja nieprzypadkowo odbędzie się po wyborach parlamentarnych w naszym kraju, gdyż Watykan trzyma się takiej zasady. Dodał, że audiencja dla polskiego prezydenta jest dla Stolicy Apostolskiej czymś oczywistym.