Władze Ostrołęki poszukują sposobów na sfinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. O objęcie patronatem poproszony został prezydent Andrzej Duda - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, który zastrzegł, że nie chodzi tylko o finanse, ale również o upowszechnienie idei.

"Przygotowujemy wnioski do różnych projektów i funduszy. Wierzę, że jesienią lub nieco później te pieniądze do Ostrołęki dotrą" - powiedział Janusz Kotowski. Prezydent Ostrołęki dodał, że samorząd ma nie tylko projekt nowego muzeum, ale również całą koncepcję jego funkcjonowania.

W założeniach inicjatorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych ma mieć charakter ponadregionalny. Ma przypominać wielkie bohaterstwo ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę w bardzo trudnych czasach.

O budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych zdecydowali w 2013 roku radni Ostrołęki. Wtedy zdecydowano, że placówka będzie się mieścić w budynku byłego aresztu śledczego, w którym więziono i przeprowadzano egzekucje na żołnierzach podziemia. Przewidywany koszt jego budowy to około 32 miliony złotych.