Nie jest to święto wszystkich Polaków, ale polityków PiS i NSZZ "Solidarności" - powiedział dziś przed Stocznią Szczecińską senator Norbert Obrycki. Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli kwiaty na dwie godziny przed oficjalnymi uroczystościami związanymi z 35. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. "Mimo usilnych naszych starań najważniejsi urzędnicy państwa: premier oraz marszałkowie nie zostali zaproszeni" - powiedział senator Obrycki.

Szef zachodniopomorskiej "Solidarności" Mieczysław Jurek, tłumaczył kilka dni wcześniej, że brak zaproszenia premier Ewy Kopacz związany jest z nieprzychylną atmosferą, która czekałaby na nią pod Stocznią Szczecińską.

"Najpierw trzeba przestać buczeć i wpłynąć na swoich kolegów związkowców, by do takich scen nie dochodziło. Powinniśmy myśleć o powadze państwa. Mamy prawo do wspólnego świętowania" - skomentowała Magdalena Kochan, posłanka PO.

Uroczystości jubileuszowe pod bramą Stoczni Szczecińskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy rozpoczną się o godz. 10:30. Zaplanowano również uroczystą mszę i złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 70.

Dziś również (godz. 17) wernisaż wystawy plenerowej w centrum miasta pod tytułem "Stocznia Szczecińska. Historia nie tylko polityczna" stworzonej przez historyków szczecińskiego oddziału IPN. Uroczystości jubileuszowe zakończy (godz. 19) koncert "3 x Wolność" w Filharmonii Szczecińskiej.