Po trzech tygodniach przerwy, greckie banki będą znów otwarte. Na podstawie dekretu greckiego rządu, lekko złagodzone zostaną także limity wypłat. Na początek będzie to 60 euro dziennie.

Limit będzie mógł być kumulowany przez kolejne dni. Oznacza to, że po tygodniu będzie można wypłacić 420 euro za jednym razem. Nadal jednak będzie obowiązywać kontrola kapitału.

Jak powiedział grecki wiceminister finansów Dimitris Mardas, banki będą znów mogły prowadzić szerszą działalność, ale na razie w formie rachunkowości, czyli transferów pieniędzy z jednego konta na drugie. Grecy mogą też płacić swoimi kartami kredytowymi za granicą, jednak wciąż ich karty nie będą działać w bankomatach.

Pieniądze na studiowanie otrzymają również greccy studenci żyjący za granicą. Według rządowego dekretu, będzie im przysługiwał transfer po 5 tysięcy euro na trymestr. Z kolei, przebywający na leczeniu poza Grecją będą mogli wypłacić do 2 tysięcy euro w gotówce.

Banki zostały zamknięte na początku miesiąca, w związku z fiaskiem negocjacji na temat pakietu pomocowego dla Grecji. W ostatnich dniach, grecki rząd doszedł jednak do porozumienia z Unią Europejską i międzynarodowymi wierzycielami, co otworzyło drogę do dyskusji na temat nowej transzy międzynarodowego wsparcia. Kraje unijne zgodziły się również na udzielenie Grecji natychmiastowej pożyczki w wysokości ponad siedmiu miliardów euro.