Jest zgoda wszystkich unijnych krajów na wypłatę natychmiastowej pożyczki dla Grecji. 7 miliardów euro zostanie przekazanych z funduszu ratunkowego, na który złożyły się państwa członkowskie.

O ostatecznych ustaleniach poinformował wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis. Jak powiedział, pieniądze zostaną przekazane Grecji do poniedziałku. Wtedy mija termin spłaty kredytu do Europejskiego Banku Centralnego.

Natychmiastowa pożyczka udzielona Grecji pozwoli jej funkcjonować przez najbliższe tygodnie - jeszcze zanim zacznie otrzymywać wsparcie z trzeciego pakietu finansowego. Ateny będą mogły więc spłacić także przyszłe kredyty zaciągnięte w EBC i te zaległe, których udzielił Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Reklama

Początkowo kilka państw eurolandu na czele z Wielką Brytanią było niechętnych przekazywaniu Grecji kredytu pomostowego. Jednak dostały one zapewnienia, że nie stracą pieniędzy, nawet jeśli Ateny nie oddadzą, to zrobi to euroland. To pierwsza z oczekiwanych dziś decyzji. Także dziś kraje eurolandu powinny dać ostatecznie zielone światło dla negocjacji z Grecją w sprawie nowego, 3-letniego programu pomocowego.