Stosunki polsko - rosyjskie są złe - oceniają rosyjskie media. Politycy i eksperci występujący w programach telewizyjnych twierdzą, że w najbliższym czasie nie ma mowy o znaczącej poprawie relacji Warszawy z Moskwą.
Reklama

W niedawno emitowanym programie telewizyjnym „Prawo głosu” skrytykowano Polskę za rzekomą rusofobię. Podobne opinie można usłyszeć w innych audycjach, które poruszają kwestię kontaktów rosyjsko - polskich.

Występujący w rosyjskiej telewizji dyrektor Rosyjsko - Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia Jurij Bondarienko stwierdził, że -„antyrosyjskie nastroje w Polsce przekraczają wszelkie granice”. W jego opinii winni temu są dziennikarze i politycy.

Zdaniem politologa Bogdana Biezpałko -„stosunki polsko - rosyjskie poprawią się, gdy do władzy dojdą ludzie, którzy skorzystają ze słów Romana Dmowskiego i zaczną Polskę bardziej kochać, niż nienawidzić Rosję”. Wypowiedzi rosyjskich polityków i ekspertów przekładają się na opinie publiczną. Według niedawnych sondaży Polacy zajęli 5 miejsce na liście narodów wrogo nastawionych do Rosji, zaraz za: Ukraińcami, Gruzinami, Amerykanami i Brytyjczykami.