O zdarzeniu poinformowała wicemarszałek Sejmu - Wanda Nowicka. Rezygnacja polityka ma związek z kontynuacją "afery podsłuchowej".

Radosław Sikorski na posiedzeniu prezydium Sejmu złożył rezygnację z funkcji marszałka. W południe w sprawie wyboru nowego marszałka odbędzie się dodatkowe posiedzenie Konwentu Seniorów, które zwoła pełniący tymczasowo obowiązki marszałka Jerzy Wenderlich z SLD. Platforma Obywatelska zapowiedziała zgłoszenie kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a SLD - właśnie Wenderlicha

10 czerwca, po wybuchu kolejnego etapu afery podsłuchowej polityk zapowiadał, że złoży takie oświadczenie. Tego samego dnia dymisje złożyli: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister sportu Andrzej Biernat i szef doradców premiera, Jacek Rostowski. Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych, pozostanie jednak szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Ewa Kopacz powiedziała, że osoby, które zostały nagrane, uznały razem z nią, iż nie można czekać, bo Platforma Obywatelska nie może być obciążana tą aferą. Politycy ci, jak podkreśliła wykazali się odpowiedzialnością za państwo i postanowili odejść ze stanowisk.