Tajemnicze uniewinnienia w sprawie Malali Yosafzai, młodej pakistańskiej działaczki na rzecz praw człowieka. Jak podaje BBC, 8 z 10 mężczyzn oskarżonych o próbę zabójstwa nastolatki zostało uniewinnionych.

Jeszcze w kwietniu przedstawiciele pakistańskich władz mówili, że talibscy napastnicy zostali uznani za winnych, a sąd skazał ich na 25 lat więzienia. Jednak w rzeczywistości skazano jedynie 2 mężczyzn, którzy próbowali postrzelić Malalę Yosafzai w 2012 roku. Wcześniej podejrzewano, że napastnik i zleceniodowaca zabójstwa uciekli do Afganistanu.
Muneer Ahmed, rzecznik Pakistańskiej Wysokiej Komisji w Londynie, powiedział, że pozostałych mężczyzn zamieszanych w sprawę uniewinniono ze względu na brak dowodów. Informację o skazaniu 2 mężczyzn potwierdza również pakistańska policja.

Sprawa tajemniczych uniewinnień wyszła na jaw po tym, jak reporterzy "Daily Mail" próbowali ustalić w których więzieniach przebywa grupa mężczyzn.
Urodzona w 1997 roku Malala Yousafzai to laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Przez kilka lat opsisywała w sieci swoje doświadczenia jako uczennica, gdy talibowie dążyli do zamykania szkół prywatnych po wprowadzeniu zakazu edukacji dziewcząt. W październiku 2012 roku, w wyniku zamachu na jej życie, odniosła obrażenia głowy i szyi. W 2013 roku otrzymała m. in. nagrodę Sacharowa, zaś rok później Pokojowego Nobla.

Reklama