Malala Yousafzai z Pakistanu i Kailash Satyarthi z Indii zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla za walkę na rzecz praw dzieci. 17-letnia Malala Yousafzai została nagrodzona za prowadzenie kampanii na rzecz prawa dziewcząt do edukacji. Natomiast 60-letni Kailash Satyarthi z Indii został uhonorowany za walkę przeciwko wykorzystywaniu dzieci w celach zarobkowych.

Po otrzymaniu nagrody Kailash Satyarthi powiedział, że każde dziecko ma prawo do życia, wolności, opieki medycznej, nauki, bezpieczeństwa, prawo do godności, równości i prawo do pokoju. Malala Yousafzai natomiast powiedziała po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, że była opisywana na różne sposoby, ale ona sama uważa, iż jest po prostu oddaną, a nawet upartą osobą, która chce, aby każde dziecko miało dobrą edukację, która chce, aby kobiety miały równe prawa i która chce, aby w każdym zakątku świata panował pokój.

17-letnia Malala Yousafzai chciała chodzić do szkoły wbrew talibskim ekstremistom, którzy nie pozwalają młodym kobietom na edukację. Kilka lat temu zaczęła prowadzić blog, pisała o tym, jak żyje się pod rządami talibów. Została przez nich postrzelona i rozpoczęła kampanię na rzecz edukacji dziewcząt. Malala Yousafzai jest pierwszą kobietą z Pakistanu, która otrzymała Nagrodę Nobla. Jest też najmłodszym laureatem tej nagrody.

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma wymiar symboliczny - jej laureaci pochodzą z dwóch zwaśnionych państw, podzielonych religijnie i politycznie mocarstw atomowych. Kailash Satyarthi z Indii wyznaje hinduizm, Malala Yousafzai z Pakistanu natomiast jest muzułmanką.

Ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbyła się w Oslo.