Minister edukacji zadowolona z pokojowego Nobla dla Malali Yousafzai. 17-letnia Pakistanka otrzymała ją wraz z hinduskim działaczem na rzecz praw człowieka, Kailashem Satyarthim.

Malala stała się światową ikoną walki o edukację kobiet w krajach islamskich po tym, jak dwa lata temu w pakistańskiej dolinie Swat została postrzelona przez talibów. Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska ma nadzieję, że ta nagroda będzie powodowała zmiany w myśleniu o edukacji kobiet w świecie islamskim. Jej zdaniem jest to bardzo ważne w kontekście Afganistanu, po wyjściu wojsk sojuszniczych. "To jest symbol, który będzie miał znaczenie w dłużej perspektywie. Trzymam kciuki za wszystkie kobiety w Pakistanie i Afganistanie i we wszystkich krajach, w których muszą podlegać obyczajom którym nie chcą podlegać" - powiedziała.

Malala Yousafzai została w 2013 roku uznana przez magazyn „Time” jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie. Otrzymała też unijną Nagrodę Sacharowa. Jej przesłanie dotarło także do Polski. Rok temu ruszyła polska wersja akcji „Dziewczynka z książką”. Organizatorzy zachęcają kobiety do wysyłania zdjęć z książkami i podpisem „wspieram Malalę”. Dochód ze sprzedaży specjalnych albumów ma trafić do fundacji zajmujących się edukacją w Pakistanie i w innych krajach. Miesiąc temu pakistańska policja zatrzymała 10 talibów, którzy brali udział w próbie zabójstwa Malali. Mieli działać na zlecenie mułły Fazlullaha, przywódcy pakistańskich rebeliantów.