Saudyjski bloger Raif Badawi został laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa. O wyborze poinformował w trakcie plenarnej sesji przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Raif Badawi został skazany w 2014 roku za propagowanie wartości sprzecznych z islamem na 10 lat więzienia, tysiąc batów chłosty i grzywnę w wysokości ponad 260 tys. dolarów. Ogłaszając wybór przewodniczący Parlamentu podkreślił wielką odwagę, jaką wykazał tegoroczny laureat w walce o wolność wyrażania myśli. Zaapelował do Króla Arabii Saudyjskiej o ułaskawienie i uwolnienie Raifa Badawiego, by mógł w przyszłym miesiącu osobiście odebrać nagrodę.

Poza Saudyjczykiem do nagrody nominowani byli także Borys Niemcow zastrzelony w lutym nieopodal murów Kremla, który zapłacił życiem, za walkę z nadużyciami władzy i korupcją w Rosji oraz Organizacja reprezentująca wenezuelską opozycję walczącą w kraju z totalitarną władzą.

Nagroda imienia Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym osobom lub organizacjom wyróżniającym się w walce o wolność myśli, prawa człowieka oraz sprzeciwiające się prześladowaniom i nietolerancji. Nagrodzie towarzyszy czek 50 tysięcy euro.