Trzy brytyjskie banki rozpoczęły wewnętrzne śledztwo w sprawie afery w FIFA - donosi BBC. To Barclays, HSBC oraz Standard Chartered.

Figurują one, wraz z dziesiątkami innych, mało znanych banków, na liście załączonej do aktu oskarżenia przeciwko 14 działaczom FIFA. Prowadząca śledztwo FBI zarzuca członkom Federacji między innymi korupcję przy wyborze gospodarzy Mistrzostw Świata w 2018 i 2022 roku.

Barclays i HSBC odmówiły komentarza. Standard Chartered poinformował jedynie, że rozpoczyna śledztwo w tej sprawie. Do jego zakończenia władze banku nie udzielają wywiadów.
Podejrzenia odnośnie brytyjskich banków są szczególnie niefortunne dla HSBC i Standard Chartered. Ten pierwszy, w 2012 roku zapłacił rekordową karę 2 miliardów dolarów za udział w skandalu z praniem brudnych pieniędzy. Brak kontroli w banku umożliwił wówczas kartelom narkotykowym i terrorystom dostęp do amerykańskiego systemu finansowego. Standard Chartered zapłacił natomiast w tym samym roku karę miliarda dolarów za nielegalne transakcje finansowe z Iranem.


Afera w FIFA odbiła się szerokim echem wśród brytyjskich parlamentarzystów. Najodważniejszą propozycję - bojkotu przez Anglię Mistrzostw Świata w 2018 roku - wysunął były minister sportu i członek Partii Pracy Andy Burnham.