Sojusz Lewicy Demokratycznej krytycznie o zachowaniu prezydenta i przeciw jednomandatowym okręgom wyborczym. Dariusz Joński, rzecznik Sojuszu powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że od poniedziałku, kiedy Bronisław Komorowski wystąpił z inicjatywą zmiany konstytucji, jest on politykiem nieprzewidywalnym i nieodpowiedzialnym.

- Mamy nieodparte wrażenie, że pan prezydent Komorowski nawet oszalał, dlatego, że zaproponował bez żadnych rozmów i konsultacji zmiany w konstytucji dotyczące wprowadzenia JOW-ów - powiedział Joński.

Dodał, że prezydent Komorowski chce wysadzić w powietrze system polityczny budowany przez ostatnie 25 lat tylko dlatego, że chce wejść w buty Pawła Kukiza, który właśnie proponuje jednomandatowe okręgi wyborcze.

Dariusz Joński wymienił 4 powody dla których nie należy wprowadzać JOW-ów. Jego zdaniem ten system umacnia dwie partie polityczne i wykasza wszystkie mniejsze, które mogą walczyć o poparcie. Powoduje pęknięcie Polski na pół: na Polskę wschodnią w której dziś wygraliby politycy PiS-u, i na zachodnią w której przewagę miałaby PO. Zdaniem Jońskiego jest to też system bardzo niesprawiedliwy, bo - jak mówił - partia, która może mieć poparcie rzędu 20-25 procent nie wprowadzi do parlamentu żadnego posła. Rzecznik SLD powiedział również, że w systemie JOW-ów „potwornie” dużo zależy od wytyczania okręgów wyborczych. Wyjaśnił, że rządzący mogą tak wyznaczyć okręgi wyborcze, że wygra jedna konkretna partia.