Odbudowa zabytków zniszczonych przez trzęsienie ziemi w Nepalu zajmie co najmniej dekadę - uważają przedstawiciele UNESCO . Potężny wstrząs o sile 7,9 stopnia w skali Richtera doprowadził do zawalenia się wielu nepalskich zabytków, w tym także tych, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa.

Według ONZ w Kotlinie Katmandu w różnym stopniu zniszczonych zostało 7 miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Nepalskie władze podają zaś, że zniszczeniu uległo 90% historycznych budynków. W całym Nepalu zawaliło się też wiele świątyń. Ich odbudowa potrwa latami. "Dwie kwestie. Po pierwsze bardzo wysoki koszt. Po drugie technologia i możliwości technicznie mogą okazać się niewystarczające do odtworzenia tych zabytków. Nie tylko miejsc dziedzictwa, ale także setek tysięcy domów" - powiedział Tulsi Gautam z Nepalskiego Ministerstwa Kultury, Turystyki i Lotnictwa Cywilnego.

Turystyka stanowi jeden z filarów nepalskiej gospodarki. Dochody z niej to ponad 8% PKB. Pozostałości zniszczonych obiektów dziedzictwa kulturowego są zabezpieczane i będą chronione w specjalnym miejscu, do czasu kiedy prace nad rekonstrukcją podejmą archeolodzy.