Sztab Magdaleny Ogórek domaga się od Kancelarii Prezydenta przedstawienia audytu wydatków za całą kadencję. Rzecznik kandydatki SLD Tomasz Kalita powiedział na konferencji prasowej, że Bronisław Komorowski jest jednym z "najdroższych" prezydentów w Europie

Według SLD prezydent zajmuje czwarte miejsce pod względem wydatków jako głowa państwa, trzecie miejsce jako prezydent i kosztuje więcej niż cała królewska rodzina brytyjska.

Kalita na konferencji prasowej w Sejmie wyliczał: wydatki Kancelarii Prezydenta w ostatnich 5 latach sięgnęły 1 mld zł. Tylko w tym roku na działalność prezydenta zaplanowano 170 mln zł. Kancelaria zatrudnia też blisko 400 urzędników, którzy średnio zarabiają 9 tys. zł miesięcznie.

Reklama

To oznacza, że prezydent zajmuje czwarte miejsce pod względem wydatków jako głowa państwa, a trzecie jako prezydent i kosztuje więcej niż cała brytyjska rodzina królewska. – Chcemy dokładnie wiedzieć, na co przeznaczone były środki z budżetu przeznaczanego na Kancelarię Prezydenta. To niewyobrażalne, żeby prezydent kosztował więcej niż europejscy monarchowie – zauważył Tomasz Kalita.

W tym roku - jak zaznaczył rzecznik sztabu Magdaleny Ogórek - na Kancelarię Prezydenta przeznaczone ma być z budżetu państwa 170 milionów złotych.