Rekord i niepowodzenie na Nanga Parbat. Na niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik, mierzący 8126 metrów, próbuje wyjść międzynarodowa wyprawa.

Pierwsza próba nie udała się, bo himalaiści zgubili drogę. Osiągnęli jednak wysokość 8000 tysięcy metrów, na której nikt dotychczas nie był zimą na Naga Parabt. Bask Alex Txikon, Włoch Daniele Nardi oraz Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara wyszli w nocy z obozu czwartego na wysokości ponad 7 tysięcy metrów. Jak podaje na Facebooku Bask Alex Txikon dotarli do wysokości około ośmiu tysięcy metrów, ale idąc po ciemku zrobili zbyt długi trawers i nie trafili na właściwą drogę, którą mieli dalej podążać do góry.

Na Nandze utrzymuje się dobra pogoda. Wspinaczki nie utrudniają huraganowy wiatr i silne opady śniegu. Dobre warunki powinny się utrzymać, dlatego himalaiści planują na powtórzyć próbę ataku szczytowego.
W tym roku na jeden z dwóch niezdobytych dotąd zimą ośmiotysięczników próbował wyjść Tomasz Mackiewicz. Polakowi do szczytu zabrakło 300 metrów w pionie. W czasie schodzenia do obozu wpadł do szczeliny, dosyć poważnie się poobijał i nie mógł kontynuować wyprawy.