Prezydent Barack Obama spotka się dziś w Waszyngtonie z kanclerz Angelą Merkel. Głównym tematem rozmowy przywódców Stanów Zjednoczonych i Niemiec będzie sytuacja na Ukrainie.

Angela Merkel spędzi w Białym Domu 4 godziny. Odbędzie rozmowy z Barackiem Obamą, zje z nim roboczy lunch, a potem wspólnie wystąpią na konferencji prasowej. Według oficjalnego komunikatu, przywódcy Niemiec i USA będą rozmawiać o walce z Państwem Islamskim, Afganistanie, Iranie oraz kwestiach gospodarczych i handlowych.

Nie ma jednak wątpliwości, że najważniejszym i najpilniejszym tematem spotkania będzie sytuacja na Ukrainie. Angela Merkel sprzeciwia się rozpoczęciu dostaw broni dla Kijowa obawiając się zaostrzenia konfliktu. Barack Obama w przeszłości zajmował podobne stanowisko. Prezydent USA i jego doradcy jednak ostatnio zaczęli rozważać większe wsparcie ukraińskiej armii.

O konieczności przyjęcia bardziej konfrontacyjnego kursu wobec Moskwy coraz głośniej mówi się w Kongresie. Grupa senatorów pod wodzą Johna McCaina zapowiedziała przyjęcie ustawy, która zobowiąże Baracka Obamę do dostarczenia broni Ukraińcom. Podczas dzisiejszego spotkania w Białym Domu Angela Merkel poinformuje Bracka Obamę o przebiegu negocjacji pokojowych z udziałem Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.