Polscy ornitolodzy jako pierwsi na świecie zbadali tajemniczy gatunek czapli. Dzięki temu poznali zwyczaje i trasę migracji wyjątkowo rzadko występującego ślepowrona. To bliski kuzyn popularnej czapli purpurowej. Jednak ma zupełnie inne zwyczaje. „Okazało się, że ślepowrony w czasie lotu do Afryki przemieszczają się tylko w nocy” - mówi IAR Mateusz Ledwoń ornitolog z Polskiej Akademii Nauk, który przeprowadził badania.

Z badań wynika, że ślepowrony poruszają się metodą żabich skoków. To znaczy, że po drodze zatrzymują się w kilku miejscach na kilkanaście dni, aby odpocząć i żerować. Ślepowrony z Polski pod drodze do Afryki odpoczywały na Korsyce i Sardynii oraz w Algierii.

Ornitolodzy wszczepili trzem ślepowronom zamieszkujących okolice Oświęcimia nadajniki GPS zasilane na baterie słoneczne. Pokonanie ponad 4 tysięcy kilometrów zajmuje ślepowronom około 2 miesięcy. Dla porównania czapla purpurowa dociera do Afryki w ciągu tygodnia. Ślepowrony objęte są ścisłą ochroną. Ich populacja w Polsce liczy zaledwie 900 par. Swoje legowiska mają w okolicach Oświęcimia i Skoczowa.