Rosyjskie media odnotowały zaproponowany przez premier Ewę Kopacz nowy skład polskiego rządu. Najobszerniejszy komentarz można odnaleźć w rządowym dzienniku „Rossijskaja Gazieta”. Dziennik podkreśla, że jedną z niespodzianek które przygotowała dla Polaków premier Ewa Kopacz jest powierzenie resortu spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie.

Autorka tekstu Ariadna Rokossowska ocenia, że kandydat na szefa MSZ -„może nie ma charyzmy jak jego poprzednik, ale za to jest wstrzemięźliwy w ocenach, wyważony i dyplomatyczny”. Rokossowska zauważa, że większość ministrów z gabinetu Donalda Tuska zachowała swoje stanowiska. Wskazuje przy tym, że z pięciu kluczowych resortów, zmienił się szef tylko jednego, właśnie MSZ.

Rokossowska przypomina też, że znany z „wojującej postawy” Radosław Sikorski, „teraz będzie drugą osobą w państwie” czyli nowym marszałkiem sejmu. Gazeta twierdzi, że byłemu szefowi resortu spraw zagranicznych takie stanowisko najwyraźniej pasuje, bo przecież do jego obowiązków będzie należało między innymi poszukiwanie kompromisów między władzą a opozycją.