Od wielu miesięcy dziennikarze, europosłowie i organizacje pozarządowe starają się dowiedzieć od Komisji Europejskiej, jakie są szczegóły kontraktów, zawieranych przez Komisję z firmami farmaceutycznymi. KE zasłania się jednak tajemnicą handlową i nie zdradza cen poszczególnych szczepionek.

Jak podaje belgijski dziennik, De Bleeker w czwartek opublikowała na Twitterze tabelę z cenami każdej szczepionki zakupionej przez UE i kwotę, jaką Belgia łącznie wyda na szczepionki. Tweet został usunięty.

Z tabelki zamieszczonej przez "Het Laatste Nieuws", którą De Bleeker opublikowała na Twitterze, wynika, że koszty szczepionek w zależności od firmy wahają się w granicach 1,78 euro a 18 dolarów.

Zgodnie z tabelką "HLN", koszt szczepionki: AZ to 1,78 euro, J&J - 8,50 dolara, Sanofi/GSK - 7,56 euro, CureVac - 10 euro, Pfizer/BioNTech - 12 euro, a Moderna - 18 dolarów.

Komisja podpisała umowy z sześcioma producentami i zakończyła wstępne rozmowy z siódmym, spółką CureVac, w czwartek. Każdy kraj UE ma decydować sam, ile dawek szczepionki chce kupić.

Z tabelki zamieszczonej przez "HLN" wynika, że Belgia zdecydowała się na zakup 33,5 mln szczepionek za łączną kwotę 279 mln euro.

De Bleeker powiedziała, jak podaje HLN, że publikacja zestawienia cen była „błędem ze strony zespołu komunikacyjnego”.

Komisja Europejska nie komentuje

"Nic nie możemy powiedzieć w tej sprawie. Wszystko, co jest związane z informacjami na temat cen, objęte jest poufnością" - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker na konferencji prasowej w Brukseli pytany o opublikowaną w belgijskich mediach tabelkę z cenami szczepionek.

Dodał, ze ta poufność "jest w interesie społeczeństwa, ale również w interesie prowadzonych negocjacji z innymi firmami, które pracują nad szczepionkami".

Inny rzecznik KE Eric Mamer pytany o to, gdzie jest interes publiczny w zachowaniu niejawności cen szczepionek, odpowiedział, że ta niejawności jest "niezbędna w kontraktach". "Nie mielibyśmy tych kontraktów, gdyby nie były objęte klauzula poufności" - powiedział.