Poszkodowani w pożarze gazociągu w Jankowie Przygodzkim w Wielkopolsce mogą liczyć na pomoc państwa. Minister Michał Boni zapowiedział, że wszystkie spalone domy zostaną odbudowane bez względu na koszty.

Minister Administracji i Cyfryzacji poinformował, że niektóre rodziny otrzymały już pierwsze zapomogi. Zapowiedział też, że wysokość pomocy ze strony państwa będzie uzależniona od oszacowanych strat. W odbudowie domów będzie partycypować Gaz System. Założenie jest takie, by każda z rodzin mogła odbudować dom w takim stanie, w jakim był przed pożarem.

Na pomoc mogą liczyć również osoby, które były ubezpieczone. Minister wyjaśnia, że nie chce w tej tragicznej sytuacji różnicować ludzi na mniej i bardziej zapobiegliwych.
W sumie pomoc trafi do 13 zniszczonych gospodarstw, w których mieszkały 33 osoby. Minister zapewnił, że poza opieką medyczną i lokalami zastępczymi zadbano o pomoc psychologiczną dla poszkodowanych. Osoby, których domy nie spłonęły, a ich stan techniczny jest zadowalający prawdopodobnie wrócą do swoich mieszkań jeszcze dziś.