Rzecznik PiS Adam Hofman potwierdził, że Antoni Macierewicz będzie kandydatem na wiceprezesa partii. Propozycję taką złoży zgodnie ze swoimi kompetencjami prezes Jarosław Kaczyński na posiedzeniu Rady Politycznej PiS.

O tym, czy szef zespołu smoleńskiego wejdzie do prezydium partii, zdecydują członkowie Rady w tajnym głosowaniu. Adam Hofman powiedział dziennikarzom, że będzie głosował za jego wyborem.

Według Hofmana, Antoni Macierewicz zasługuje na funkcję wiceszefa PiS po pierwsze z przyczyn historycznych, jako współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i człowiek w opozycji bardzo znany i znaczący - na równi z Kuroniem i z Michnikiem. W ocenie rzecznika PiS Antoni Macierewicz mógłby swoim życiorysem obdzielić "przynajmniej kilkunastu platformerskich opozycjonistów, którzy się odwołują do swoich wielkich zasług".

Wśród zasług Antoniego Macierewicza w III Rzeczypospolitej Adam Hofman wymienił chęć zerwania z komuną, likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych i pomysł lustracji.

Reklama

Gdyby pomysł lustracji został zrealizowany, to zdaniem rzecznika nie mielibyśmy dzisiaj sytuacji, w których byli aparatczycy poprzedniego systemu mówią co jakiś czas "jakie to my mamy jeszcze kwity na obecnych polityków".

W sprawie likwidacji WSI Adam Hofman przytoczył opinię świadka koronnego w procesie gangu pruszkowskiego, "Masy". Miał on wywiadzie powiedzieć, że Pruszków to była tylko "mafia trzepakowa", a prawdziwą mafią były Wojskowe Służby Informacyjne.

Do zasług Antoniego Macierewicza zalicza się także - według Hofmana - wszystko to, co zrobił on w sprawie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Rada Polityczna PiS zbiera się za tydzień, w przyszłą sobotę, 23 listopada. Obecnie w PiS wiceprezesami są Beata Szydło, Adam Lipiński i były szef CBA Mariusz Kamiński.