Antoni Macierewicz dołączył do grona wiceprezesów PiS. Kandydatury zgłoszone przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego przyjęła Rada Polityczna partii w tajnym głosowaniu.

Macierewicz dostał mniej głosów niż pozostali wiceprezesi, ale w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że 75 procent to nie jest zły wynik. Pozostali wiceprezesi to niezmiennie Beata Szydło, Mariusz Kamiński oraz Adam Lipiński. Rada wybrała też nowy Komitet Polityczny, do którego dołączyło troje posłów: Elżbieta Rafalska, Marcin Mastalerek i Stanisław Ożóg.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak pytany o nowego wiceprezesa chwalił opozycyjne zasługi Antoniego Macierewicza. "To twórca opozycji niepodległościowej w latach 70., to także człowiek, który ma niezłomną wolę i silny charakter. Doprowadził także do obnażenia kłamstw dotyczących przyczyn tragedii smoleńskiej. W mojej ocenie został doceniony w ten sposób przez Prawo i Sprawiedliwość" - zaznaczał Mariusz Błaszczak.

Macierewicz powiedział, że nowa pozycja w partii jest dla niego bardzo ważna i oznacza przede wszystkim nowe obowiązki. Zdaniem posła, wiążą się one z trudną sytuacją Polski, kryzysem rządu i Platformy oraz z rosnącą w tej sytuacji odpowiedzialnością Prawa i Sprawiedliwości. "W tym sensie także ja mam świadomość większego ciężaru jaki na mnie będzie spadał, ale myślę, że kategorie doceniania, niedoceniania to nie jest dobra formuła w życiu politycznym" - mówił po wyborze Antoni Macierewicz.

Reklama

Rada przyjęła ponadto uchwałę programową, która stwierdza, że w Polsce konieczna jest "gruntowna reorientacja polityki społeczno-ekonomicznej wraz z przywróceniem jej wymiaru moralnego". By tak się stało, musi powstać rząd, który nie jest uwikłany w związki z grupami nacisku, a taki rząd zgodnie z uchwałą może stworzyć Prawo i Sprawiedliwość. Jako priorytety programu partii na lata 2014-2020 Rada Polityczna wskazuje demografię, pracę, zwiększenie płacy oraz gospodarkę. W uzasadnieniu do uchwały programowej mowa jest też o rządzie Donalda Tuska, który "zamiast stawiać sobie ambitne cele wykorzystał światowy kryzys jako pretekst do zaniechań".

Nowy program PiS ma zostać uchwalony w czasie programowej tury IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Kongres ma się odbyć w lutym.