Dziś rano w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki. Światowe media i politycy wspominają pierwszego niekomunistycznego premiera Polski po 1945 r.

Serwis światowy BBC pisze o Tadeuszu Mazowieckim jako o jednym z architektów Okrągłego Stołu, przedsięwzięcia, które doprowadziło do częściowo wolnych wyborów w 1989 roku. BBC przypomina, że to właśnie zwycięstwo Solidarności w polskich wyborach utorowało drogę do obalenia komunistycznych rządów w całej Europie Wschodniej. Stacja cytuje też słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który określił zmarłego premiera jako jednego z ojców polskiej wolności i niezależności.

Poland's first post-communist prime minister, Tadeusz Mazowiecki, has died aged 86 http://t.co/99iuVBSUWZ

— BBC Breaking News (@BBCBreaking) October 28, 2013

O śmierci Tadeusza Mazowieckiego informuje także francuska telewizja Euronews. Stacja podkreśla, że jako pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 roku Mazowiecki miał swój olbrzymi wkład w pokojową transformację w Polsce.

O śmierci Tadeusza Mazowieckiego informują też media poza Europą, m.in. w Chinach, Malezji i Nigerii.

Honoured to participate in Citizens Dialogue w/ Tadeusz Mazowiecki,1st PM of democratic #Poland #EUdeb8 #Warsaw pic.twitter.com/0jiyTwSYjV

— José Manuel Barroso (@BarrosoEU) July 11, 2013

Czołowe media rosyjskie i białoruskie informują o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Zwracają uwagę, że był on jednym z liderów Solidarności i pierwszym premierem postsocjalistycznej Polski.

Portal internetowy rosyjskiej gazety „Kommiersant” pisze, że Mazowiecki przeszedł do historii jak jeden z inicjatorów i organizatorów okrągłego stołu w komunistycznej Polsce . W jego efekcie - jak podkreśla wydanie - zapoczątkowane zostały głębokie polityczne i gospodarcze zmiany w naszym kraju.

Z kolei białoruski tygodnik „Nasza Niwa” przypominając sylwetkę Tadeusza Mazowieckiego podkreśla, że na zawsze wpisał się on historii Polski. Zaś Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi w wywiadzie dla rozgłośni „Radio Swaboda” powiedział, że „Polska straciła swojego wielkiego syna” . Zdaniem obecnie opozycyjnego białoruskiego polityka za czasów Mazowieckiego nasz kraj „poszedł dobrą drogą i dziś widoczne są tego efekty”. Szuszkiewicz stwierdził, że „to co zrobił Mazowiecki mało komu się udało. Jego spokój i doświadczenie oraz zrozumienie tego co znaczy komunistyczny system pozwoliło wiele osiągnąć”.

Kondolencje płynął także od zagranicznych polityków. „Cześć pamięci Tadeusza Mazowieckiego, jednego z ojców założycieli nowej Polski i zjednoczonej Europy, wielkiego Europejczyka i humanisty” - napisał na Twitterze przewodniczący Komisji Jose Barroso.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego złożył kondolencje w związku ze śmiercią Tadeusza Mazowieckiego. Martin Schulz nazwał go wielkim Polakiem, zaangażowanym Europejczykiem, człowiekiem dobrym i szlachetnym. „Tracimy bojownika o wolność, reformatora, intelektualistę i męża stanu, który pomógł zmienić historię Polski i Europy” - napisał szef Europarlamentu w specjalnym oświadczeniu. Martin Schulz przypomniał rolę, jaką Tadeusz Mazowiecki odegrał w „Solidarności”, w obaleniu reżimu komunistycznego w Polsce i w przekształcaniu kraju. „Wprowadził Polskę na drogę politycznych i gospodarczych reform, które zaowocowały po latach członkostwem w Unii Europejskiej” - podkreślił Martin Schulz.