Prezydent Bronisław Komorowski z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

"Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry" - czytamy w oświadczeniu. Pod czarno-białym zdjęciem Biuro Prasowe Prezydenta publikuje obszerny, szczegółowy życiorys polityka.

Prezydent Komorowski mówił na spotkaniu z samorządowcami w Brzegu Dolnym o zasługach Tadeusza Mazowieckiego na rzecz dobrych stosunków z Niemcami i podpisania polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 1990 roku. "Trzeba było mieć wiele odwagi, determinacji i wiele mądrości, aby potrafić połączyć proces demokratyzacji Polski z procesem budowania, wypełniania konkretną treścią pojednania polsko-niemieckiego i dbaniem o interes polityczny państwa polskiego, jakim było ostateczne potwierdzenie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej" - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski wspominał też działania Tadeusza Mazowieckiego jako premiera, których konsekwencje widzimy do dziś. "Swoją żelazną, ale spokojną, mądrą wolą narzucił najważniejsze dla Polski kierunki rozwoju. Zarówno w relacjach sąsiedzkich z Niemcami, całą Europą. Narzucił także głębokość zmian w Polsce w obszarze ustroju gospodarczego, ale także (...) obszaru, jakim był ustrój samorządowy" - mówił prezydent.

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku, zmarł rano w wieku 86 lat.

Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry. Dziękujemy, Panie Premierze. pic.twitter.com/2J6usxDm47

— prezydentpl (@prezydentpl) October 28, 2013