Na świecie jest więcej uchodźców niż wszystkich mieszkańców Polski. Takie dane zaprezentowała na zakończenie szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla przedstawicielka Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.

Melisa Fleming przyznawała podczas sesji "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny.", że w XXI wieku przez konflikty zbrojne coraz więcej ludzi musi uciekać ze swych domów. Uchodźców na świecie jest teraz więcej niż 20 lat temu. Jest ich więcej niż Polaków. W Polsce żyje 38 milionów obywateli, a na świecie jest już 45 milionów osób, które musiały opuścić swój dom uciekając do innego regionu bądź kraju.

W ostatnim dniu XII szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla uczestniczy również między innymi duchowy przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV.
W trakcie ostatniego dnia szczytu Nobliści przyznają również Nagrodę Pokoju. W tym roku trafi ona do aktorki Sharon Stone w uznaniu za jej "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".

Dotychczas Nagrody Pokoju otrzymali m.in: piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, wokalista U2 Bono czy aktor George Clooney.