Prezydenci: Bronisław Komorowski i Joachim Gauck debatowali we Frankfurcie nad Odrą o stosunkach polsko-niemieckich. Wcześniej obaj przywódcy wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum w Słubicach.

Prezydent Niemiec powiedział, że Polacy i Niemcy coraz częściej spotykają się i wspólnie rozmawiają o przyszłości. Europa potrzebuje nowego pokolenia, myślącego nie tak, jak nasi rodzice - stwierdził Joachim Gauck. "Prezydent Komorowski i ja nie braliśmy udziału w wojnie. Dla nas Europa jest już inna - myślimy o szczęśliwej przyszłości. Myślenie o przyjaźni i wolności jest dla mnie najważniejsze" - powiedział.

Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że doświadczenia Polaków i Niemców decydują o przyszłości Europy. "Europie jest potrzebne odważne myślenie o rozstrzygnięciach natury polityczno-ustrojowej, o gospodarczej, ale także pytanie o fundamenty Europy, także te fundamenty wartości wspólnej, które legły u podstaw tworzenia integracji europejskiej po doświadczeniu wielkiej wojny, po doświadczeniach wzajemnej wrogości" - powiedział Bronisław Komorowski.

Reklama

Zdaniem polskiego prezydenta przyszły rok, kiedy będziemy obchodzić 75 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej oraz 25 rocznicę przemian demokratycznych w Polsce, zaowocuje odpowiedziami na kolejne ważne pytania.