Do Watykanu każdego roku napływają doniesienia o 400 przypadkach pedofilii wśród duchowieństwa. Ostatnio pochodzą one z krajów, które wydawały się wolne od tego zjawiska, informuje portal dziennika La Stampa “Vatican Insider”. Wśród tych krajów, wymieniona jest Polska.

W rozmowie z portalem ksiądz Davide Cito, konsultant watykańskiej kongregacji duchowieństwa i wykładowca Uniwersytetu Santa Croce Opus Dei, zwraca uwagę, że ostatnio zmieniła się “geografia zjawiska” pedofilii w Kościele. Dwanaście lat temu dotyczyło ono przede wszystkim krajów Ameryki Północnej i języka angielskiego.

Obecnie doniesienia napływają z Ameryki Południowej, Meksyku, Włoch, Hiszpanii i Polski. Czyli z krajów - jak podkreśla włoski duchowny - które wydały się “odporne” na to zjawisko.

Ks. Cito zauważa, że o ile poza Kościołem ofiarą pedofilii padają w większości osoby poniżej 10 roku życia, to w Kościele wiek ofiar jest wyższy i wynosi od 15 do 17 lat. Nie jest to więc już w ścisłym tego słowa znaczeniu pedofilia, lecz seksualne wykorzystywanie nieletnich.