Większość Polaków - aż 70 procent - jest przeciwna sankcjonowaniu związków partnerskich w polskim prawie - wynika z badania INSE Research dla TOK FM.

Dla 48 proc. ankietowanych instytucja związków partnerskich w polskim prawie w ogóle nie jest potrzebna. Nie dziwi więc, fakt, że nawet gdyby istniała prawna instytucja związku partnerskiego, 74 proc. Polaków i tak by z niej nie skorzystała.

Ankietowani przez INSE Research pytani, kto skorzysta z ewentualnej ustawy o związkach partnerskich, wskazywali, że będą to w większości osoby heteroseksualne - tak odpowiedziało 59 proc. Polaków.

Z kolei dla 33 proc. osób możliwość zawierania związków partnerskich stanowi prostą drogę do adopcji dzieci przez gejów i lesbijki.

W zeszłym tygodniu Sejm podczas głosowania odrzucił wszystkie zgłoszone projekty ustaw o związkach partnerskich.

W czasie debaty na temat związków osób nie będących małżeństwami, minister sprawiedliwości poseł PO Jarosław Gowin podkreślał, że byłyby one niezgodne z konstytucją, a ich brak ustawy zasadniczej nie narusza. Minister sprawiedliwości tłumaczył, że przyjęcie ustawy o związkach partnerskich będzie furtką do usankcjonowania adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Polityk Platformy Obywatelskiej podkreślał, że nigdy na podobne prawo się nie zgodzi.