Zamknięcie Guantanamo spada coraz niżej na liście priorytetów Baracka Obamy. Amerykański Departament Stanu likwiduje biuro, które było odpowiedzialne za likwidację tego wiezienia.

Na początku pierwszej kadencji Baracka Obamy w Departamencie Stanu utworzono stanowisko pełnomocnika do spraw zamknięcia więzienia Guantanamo. Objął je doświadczony amerykański dyplomata, były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.

Po czterech latach Departament poinformował, że Fried będzie teraz odpowiedzialny za koordynację międzynarodowych sankcji wobec Iranu i Syrii. Na stanowisko, które dotychczas zajmował nie zostanie mianowany następca.

W 2009 roku Barack Obama podjął próbę likwidacji Guantanamo i przeniesienia przebywających tam więźniów na terytorium Stanów Zjednoczonych. Posunięcie prezydenta USA wywołało polityczną burzę i spotkało się z ogromnym oporem w Kongresie. Szanse na likwidację niesławnego więzienia spadły niemal do zera. Jak informuje dziennik "New York Times", powodem likwidacji stanowiska zajmowanego przez Daniela Frieda jest również fakt, że amerykański parlament wstrzymał transfer więźniów Guantanamo do krajów Bliskiego Wschodu.