Unijny budżet, polityka obronna i Mali. To tylko niektóre tematy, łączące Polskę i Francję. Premier Donald Tusk i prezydent Francji Francois Hollande byli dziś w Paryżu zgodni - nasza współpraca w ostatnich miesiącach pogłębiła się.

Premier Tusk podkreślił, że nasze stosunki są bardzo dobre, a oba kraje wzajemnie się dobrze rozumieją. Dotyczy to między innymi unijnego budżetu. Podczas lutowego szczytu w Brukseli Francja i Polska będą wspólnie broniły funduszy spójnościowych i Wspólnej Polityki Rolnej. Jak argumentował premier Tusk, te pierwsze są niezwykle ważne dla walki z kryzysem w Unii.

Polska i Francja dobrze rozumieją się też w kwestiach obronnych. W marcu ten temat będzie jednym z ważniejszych podczas spotkania państw Trójkąta Weimarskiego w naszym kraju. Ponadto szefowie Polski, Francji i Niemiec będą rozmawiali wówczas o przyszłości Unii Europejskiej.

Warszawa popiera też działania Paryża wobec Mali. Jutro polski rząd ma zdecydować o wysłaniu tam naszych 20 instruktorów wojskowych. Premier Tusk dziękował też za otwartość Francji wobec Polski w sprawie uczestniczenia w szczytach dotyczących strefy euro.