Politycy - goście audycji "Śniadanie w Trójce" - są podzieleni w sprawie kandydatury nowego wicemarszałka Sejmu z ramienia Ruchu Palikota. Przedwczoraj ugrupowanie wycofało poparcie dla Wandy Nowickiej, obecnej wicemarszałek, w związku z przyznaniem 245 tysięcy złotych premii dla prezydium Sejmu.

Artur Dębski z Ruchu Palikota powiedział, że w czwartek jego klub przedstawi kandydata na wicemarszałka Sejmu. Nie będzie to ani Janusz Palikot, ani Andrzej Rozenek, ani ja - oświadczył.

Przewodniczący klubu PO Rafał Grupiński podkreśla, że jego ugrupowanie poczeka na przedstawienie kandydatury Ruchu Palikota. Uprawnienie tak dużego klubu do wicemarszałka Sejmu jest oczywiste - zaznaczył polityk PO.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski zapowiada wystawienie konkurencyjnej kandydatury jego partii wobec propozycji Ruchu Palikota. Poseł nie wyobraża sobie również Anny Grodzkiej na stanowisku wicemarszałka Sejmu. Jesteśmy za tolerancją, ale nie za afirmacją, a postawienie kogoś na takim stanowisku to akceptacja tej ideologii - przekonywał europoseł Solidarnej Polski.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD żałuje, że Wanda Nowicka nie będzie już pełnić swojej funkcji. W jednym ze swoich dokumentów zawarliśmy zdanie, że Wanda Nowicka została potraktowana przez swoją partię tak, że feministka zrobiła swoje, feministka może odejść - mówił Jerzy Wenderlich.

Joachim Brudziński z PiS zaapelował do Ruchu Palikota i Solidarnej Polski, by te ugrupowania nie wystawiały kandydatów na wicemarszałka Sejmu. Jeżeli te wszystkie słowa o oszczędnościach są szczere, to nie wyciągajcie rąk po stanowisko wicemarszałka Sejmu - argumentował poseł PiS.

W ocenie Henryka Wujca, doradcy prezydenta, Ruch Palikota powinien mieć swojego reprezentanta w prezydium Sejmu. Nie liczy się to, jak ktoś wygląda, najważniejsze, by kandydat był kompetentny - zaznaczył Henryk Wujec.

W środę "Super Express" podał, że premie dla członków prezydium Sejmu wyniosły w sumie 245 tysięcy złotych. Po publikacji Ewa Kopacz poinformowała, że nagrody dla marszałka i wicemarszałków Sejmu zostaną zawieszone do końca kadencji.