Około tysiąca członków grup lewicowych i organizacji obrony praw człowieka przemaszerowało w niedzielę przez Oslo, by wyrazić sprzeciw wobec przyznania Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla za przyczynianie się do pokoju, pojednania i demokracji w Europie.

Ok. 50 organizacji urządziło marsz z pochodniami w przeddzień wręczenia tej nagrody. Przeciwnicy uhonorowania nią Unii twierdzą, że UE jest niedemokratyczna i utrzymuje duże siły zbrojne, mimo że jej narody doświadczają gospodarczego spowolnienia.

"Alfred Nobel powiedział, że ta nagroda powinna być przyznawana tym, którzy pracują na rzecz rozbrojenia" - powiedziała 70-letnia Elsa-Britt Enger z organizacji "Babcie za pokojem". Jej zdaniem UE tego nie robi, i jest jednym z największych na świecie producentów broni.

Przeciwko nagrodzie dla UE już wcześniej protestowali jej posiadacze: Desmond Tutu (biskup anglikański, walczący z apartheidem), Adolfo Perez Esquivel (architekt, przywódca ruchów w obronie praw człowieka) i Mairead Maguire z Irlandii (współtwórczyni Organizacji Ludzi Pokoju w Irlandii Północnej). Utrzymują oni, że przyznanie UE tej nagrody to sprzeniewierzenie się woli jej fundatora Alfreda Nobla.

W marszu protestu w Oslo uczestniczyli zwolennicy socjaldemokratycznej Norweskiej Partii Pracy premiera Jensa Stoltenberga.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i ochrony praw człowieka w Europie.

Pokojową Nagrodę Nobla odbierze w poniedziałek unijna delegacja. Znajdą się w niej: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Przywódców krajów unijnych przyjedzie do Oslo około dwudziestu, wśród nich premier Donald Tusk, prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.