Europa zasługuje na Nagrodę Nobla, mimo że sama w to nie wierzy - napisał w poniedziałek premier Donald Tusk na Twiterze. To pierwszy wpis szefa rządu na tym portalu społecznościowym.

W poniedziałek w Oslo premier reprezentował Polskę na ceremonii wręczenia tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej.

We wpisie na Twitterze Tusk podkreślił, że 29 lat temu Danuta Wałęsa odbierała Pokojową Nagrodę Nobla w imieniu męża i Polski, a w poniedziałek Ilona Zielkowska - w imieniu Europy. Premier dodał, że Zielkowska również jest z Gdańska.

21-letnia Ilona Zielkowska z Sępólna Krajeńskiego (woj. kujawsko-pomorskie), studentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim, była w składzie delegacji Unii Europejskiej, która w poniedziałek w Oslo odebrała pokojowego Nobla. Wybrano ją do delegacji w drodze konkursu dla dzieci i młodzieży z UE.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie. Nagroda ok. 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro, ma zostać przeznacza na programy mające na celu wsparcie dzieci będących ofiarami wojen.

Tusk na Twitterze ma ponad 9 tysięcy osób obserwujących. Swoje konta na Twitterze mają również członkowie jego rządu, m.in. Sławomir Nowak, Bartosz Arłukowicz, Tomasz Siemoniak, Janusz Piechociński i Paweł Graś.