Ponad 1200 osób uczestniczyło w czwartek wieczorem w sztokholmskim ratuszu w bankiecie noblowskim. Gościom podano m.in. rybę i bażanta, a na deser - "trylogię wiśniową".

Tradycyjnie przy centralnym stole zasiadła szwedzka rodzina królewska, nobliści w pięciu dziedzinach, ich rodziny, a także członkowie Fundacji Noblowskiej. Gośćmi specjalnymi byli m.in. prezes Banku Światowego Jim Yong Kim oraz kanadyjska minister Lena Aglukkau.

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt po raz pierwszy pojawił się na bankiecie bez żony, z którą jest w separacji. Towarzystwa dotrzymywała mu szwedzka księżniczka Madeleine.

Tradycyjnie menu, które powstało od kwietnia, utrzymywane było w ścisłej tajemnicy do rozpoczęcia bankietu. Nad przygotowaniem posiłku pracowało 40 kucharzy prowadzonych przez mistrza kuchni Andreasa Hedlunda.

Gościom marynowaną rybę golec z rodziny łososiowatych, kawior z uklei oraz kalafior z dodatkiem majonezu z koperkiem. Głównym daniem było mięso z bażanta zwieńczone gotowaną gruszką, kurki, zimowe warzywa oraz puree z ziemniaków migdałowych. Na deser zaserwowano "trylogię wiśniową" z pistacją, serem mascarpone i sorbetem z wiśni.

Dania roznosiło 260 kucharzy. W Sali Błękitnej ustawiono 60 stołów, pokrytych lnianymi obrusami o łącznej długości 470 metrów, na których znalazło się 7 tysięcy części porcelanowej zastawy, 5,4 tys. kieliszków oraz 10 tys. sztućców. W tym roku głównym elementem dekoracyjnym były źdźbła trawy.

Rozrywkę na bankiecie zapewniła grupa akrobatyczna Cirkus Cirkoer. Jej członkowie tańczyli na linach nad głowami gości.

Po południu w sztokholmskiej filharmonii laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy.

Złote medale oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy otrzymali: Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland (w dziedzinie fizyki), Amerykanie Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka (chemia), Brytyjczyk John B. Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka (medycyna) oraz Chińczyk Mo Yan (literatura).

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, ustanowioną poza testamentem Alfreda Nobla, odebrali Amerykanie Alvin E. Roth oraz Lloyd S. Shapley.

Nagroda pieniężna, wynosząca w każdej dziedzinie 8 mln koron szwedzkich, zostanie wypłacona laureatom w terminie późniejszym. W tej sprawie nobliści spotkają się we wtorek w siedzibie Fundacji Noblowskiej.