Z okazji 30. rocznicy przyznania pokojowej nagrody Nobla Lechowi Wałęsie w Warszawie odbędzie się spotkanie pozostałych laureatów tej nagrody. Swoją obecność potwierdzili już Dalajlama XIV, Michaił Gorbaczow, Jimmy Carter oraz Aung San Suu Kyi.

W programie szczytu jest między innymi międzynarodowa trzydniowa konferencja, spotkania noblistów z młodzieżą i panele dyskusyjne.

Jak powiedziała Informacyjna Agencji Radiowej Agnieszka Kłąb z warszawskiego ratusza, dla Warszawy to wielkie wyróżnienie, że właśnie stolica stanie się miejscem spotkania noblistów. Światowy szczyt laureatów pokojowej nagrody Nobla będzie okazją do zaprezentowania historycznej i współczesnej Warszawy dodaje Agnieszka Kłąb. Nobliści na pewno zobaczą Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik, ratusz zastanawia się także nad Pałacem Kultury i Nauki. Jak mówi Kłąb, żeby podjąć próbę "odczarowania tego budynku".

Organizatorem spotkania jest Instytut Lecha Wałęsy.

Reklama

Laureaci pokojowego Nobla spotykają się co roku już od 12 lat. Do tej pory spotkania odbywały się w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Chicago czy w Hiroszimie.

W spotkaniu, które odbędzie się w drugiej połowie października w Warszawie, wezmą udział nie tylko laureaci pokojowego Nobla, ale także przedstawiciele organizacji międzynarodowych które działają na rzecz wolności i pokoju.