Prezydent USA Barack Obama nie zdecydował jeszcze, ilu amerykańskich żołnierzy pozostanie w Afganistanie po 2014 r., nie ustalił też, w jakim tempie będzie odbywało się planowane do końca 2014 r. wycofywanie sił z tego kraju - podał Biały Dom w poniedziałek.

W nadchodzących miesiącach Obama "będzie analizował opracowania Pentagonu i innych źródeł na temat tego, co można wynegocjować z rządem Afganistanu w kwestii obecności (wojsk USA) w tym kraju po 2014 roku" - powiedział prezydencki rzecznik Jim Carney.

"Ta obecność miałaby bardzo ograniczony zakres i koncentrowałaby się na działaniach antyterrorystycznych oraz szkoleniu sił afgańskich" - dodał.

Dziennik "Wall Street Journal" podał w poniedziałek, że amerykańska administracja chce pozostawić 10 tys. żołnierzy USA w Afganistanie po oficjalnym zakończeniu działań bojowych w tym kraju pod koniec 2014 roku.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje 66 tys. amerykańskich żołnierzy oraz 37 tys. żołnierzy koalicji.

15 listopada br. USA i Afganistan rozpoczęły kluczowe rozmowy na temat statusu wojsk amerykańskich, które mają pozostać w kraju po wycofaniu oddziałów bojowych NATO.

Waszyngton podkreślał, że nie zamierza tworzyć stałych baz w Afganistanie. Z kolei afgański prezydent Hamid Karzaj jest gotów zgodzić się na obecność amerykańskich wojsk po 2014 roku m.in. pod warunkiem, że amerykańscy żołnierze mogli być stawiani przed afgańskimi sądami.