Francuski sąd cywilny w Nanterre nakazał we wtorek tabloidowi "Closer", który zamieścił zdjęcia topless księżnej Cambridge Catherine, zwrócić wszystkie cyfrowe kopie i oryginały parze książęcej, oraz wydał całkowity zakaz dalszego ich rozpowszechniania.

Na magazyn "Closer", należący do włoskiej grupy medialnej Mondadori kontrolowanej przez byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, nałożono karę w wysokości 2 tys. euro kosztów sądowych oraz 10 tys. euro za każdy kolejny przypadek rozpowszechniania zdjęć.

"Closer" zapłaci też 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki, jeśli nie odda zdjęć małżonki księcia Williama w ciągu 24 godzin.

Brytyjska para książęca złożyła też w poniedziałek osobny pozew do sądu karnego, oskarżając fotografów i magazyn "Closer" o naruszenie prywatności. Sąd ogłosił we wtorek wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Podstawą oskarżenia jest artykuł 226 francuskiego kodeksu karnego, zabraniający jakiegokolwiek umyślnego ingerowania w sferę prywatną danej osoby, m.in. poprzez upowszechnianie bez jej zgody zdjęć, przedstawiających ją w "okolicznościach prywatnych".

Dotychczas prywatne zdjęcia księżnej Kate, opalającej się topless na zamku w Prowansji podczas urlopu u boku księcia Williama, wydrukował francuski "Closer", a przedrukował je irlandzki "Daily Star". Włoski magazyn plotkarski "Chi", również należący do Mondadori, opublikował w poniedziałek kilkadziesiąt zdjęć pary w specjalnym wydaniu zatytułowanym "Kate Middleton - Skandal na dworze: królowa jest naga!".

Decyzja sądu nie ma jednak wpływu na zdjęcia opublikowane we włoskiej i irlandzkiej prasie.

To już drugi skandal, jaki w ostatnim czasie stał się udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej. Pod koniec sierpnia amerykański portal plotkarski TMZ opublikował zdjęcia z rozbieranej zabawy księcia Harry'ego, trzeciego w kolejce do tronu, w jednym z hoteli w Las Vegas. Reakcja dworu była jednak w tym przypadku zgoła inna niż obecnie; publikację niemal zignorowano i nie podjęto żadnych kroków wobec gazet, które zdecydowały się na przedruk.

Tym razem żadna z brytyjskich gazet nie opublikowała zdjęć półnagiej księżnej.

William i Kate zakończyli we wtorek podróż po krajach południowo-wschodniej Azji w ramach obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II wizytą w wyspiarskim państewku Tuvalu.