Francuskie wydanie plotkarskiego magazynu "Closer", który opublikował zdjęcia topless księżnej Catherine jest częścią imperium medium Silvio Berlusconiego - pisze sobotni "The Independent".

Dlatego też przed francuskim sądem zanosi się na starcie brytyjskiej rodziny królewskiej, która wystąpiła z pozwem przeciwko pismu, z byłym premierem Włoch Silvio Berlusconim, który w przeszłości nieraz wzbudzał oburzenie włoskiej opinii publicznej - ocenia gazeta.

"Closer France", będący odgałęzieniem ukazującego się w Wielkiej Brytanii magazynu pod tym samym tytułem, wydawany jest w oparciu o licencję, którą wspólnie posiadają niemiecka spółka wydawnicza Bauer Media i największy we Włoszech wydawca magazynów ilustrowanych Mondadori, właściciel tytułu od 2006 r.

Mondadori wchodzi w skład holdingu Fininvest, w którym Berlusconi ma kontrolny udział. Jego szefową jest najstarsza córka 75-letniego Berlusconiego - Marina.

Bauer Media będący wydawcą brytyjskiej edycji "Closer" odciął się od siostrzanego francuskiego wydania wskazując, iż magazyny mają dwie osobne redakcje. "Independent" tłumaczy to chęcią ochrony marki towarowej Bauera przed skandalem, który wydaje się zataczać szersze kręgi.

W 2009 r. hiszpański El Pais opublikował zdjęcia roznegliżowanych kobiet w prywatnej willi Berlusconiego na Sardynii opalające się w towarzystwie ówczesnego premiera Czech Mirka Topolanka. Prawnicy Berlusconiego przekonali sardyński sąd, że zdjęcia wykonane teleobiektywem były naruszeniem prywatności.

Obecnie Berlusconi będzie musiał argumentować przed sądem francuskim, że wykonane podobną techniką zdjęcia księżnej Catherine nie były naruszeniem prywatności. Przeciwko Berlusconiemu toczy się też sprawa we Włoszech o seks z niepełnoletnią i nadużycie urzędu.