W połowie czerwca największym poparciem cieszyła się PO (30 proc.), drugie miejsce zajęło PiS (23 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (9 proc.) , SLD (8 proc.) i PSL (6 proc.)

Z sondażu TNS Polska wynika, że poniżej progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska (1 proc.), Polska Jest Najważniejsza (2 proc.) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (1 proc.).

W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w maju PO zyskała 2 punkty procentowe, tyle samo straciło PiS. O jeden punkt procentowy pogorszyły się notowania Ruchu Palikota, natomiast o tyle samo poprawił się wynik SLD.

Najwięcej w czerwcowym sondażu zyskało PSL - 3 punkty proc. w stosunku do badania z ubiegłego miesiąca.

O jeden punkt proc. więcej respondentów zagłosowałoby w czerwcu na PJN, natomiast o tyle samo mniej oddałoby swój głos na Solidarną Polskę. Notowania Nowej Prawicy nie zmieniły się od maja.

20 proc. badanych nie było zdecydowanych, na którą partię oddać głos

Według TNS Polska jeżeli w badaniu uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na którą partię by zagłosowali, PO popierana jest przez 37 proc. z nich, PiS - 28 proc., Ruch Palikota - 11 proc., SLD - 11 proc., PSL - 7 proc., PJN - 2 proc., Nowa Prawica - 2 proc., Solidarna Polska - 1 proc.

Jak wynika z sondażu, gdyby wybory odbyły się w połowie czerwca, z pewnością wzięłoby w nich udział 31 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z majowym sondażem), 29 proc. ankietowanych być może zdecydowałoby się głosować (tyle samo co w ubiegłym miesiącu). Łącznie 35 proc. respondentów nie wzięłoby udziału w wyborach, przy czym 23 proc. nie zrobiłoby tego na pewno (2 punkty proc. więcej w porównaniu z poprzednim sondażem).

Jak wskazuje TNS Polska, w porównaniu z kwietniem przewidywana frekwencja wyborcza zmieniła się tylko nieznacznie.

Sondaż TNS Polska zrealizowany został w dniach 14-17 czerwca 2012 r. na reprezentatywnej, losowej, 970-osobowej, ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18. roku życia.

TNS Polska powstała pod koniec marca w wyniku połączenia TNS OBOP i TNS Pentor.