Były premier Grecji Jeorjos Papandreu poinformował w środę, że zrezygnuje z przewodzenia greckiej partii socjalistycznej PASOK i nie będzie ubiegać się ponownie o stanowisko szefa rządu - podała grecka telewizja NET.
Reklama

Według deputowanego, który uczestniczył w spotkaniu partyjnym poświęconym sukcesji po Papandreu, były premier "powiedział, że zrezygnuje z przywództwa w PASOK i nie będzie ubiegać się ponownie o stanowisko premiera".

Według innego deputowanego partii socjalistycznej Papandreu najprawdopodobniej ustąpi z funkcji szefa partii w czerwcu. Jak podała NET, zjazd PASOK może odbyć się najwcześniej w maju.

Przywódcą Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK) Papandreu był od 2004 roku.

W listopadzie 59-letni premier podał się do dymisji, by umożliwić powstanie rządu koalicyjnego w celu sfinalizowania porozumienie w sprawie wyprowadzenia Grecji z kryzysu.

Stojąc na czele rządu, Papandreu, zmuszony zabiegać u partnerów z eurolandu i w Międzynarodowym Funduszu Walutowym o pakiet ratunkowy dla zadłużonego kraju, wprowadził trudne do przyjęcia dla jego partii surowe oszczędności budżetowe oraz cięcia programów socjalnych i świadczeń dla pracowników służby cywilnej.