Koalicja nie ma żadnego znaczenia, Ruch Palikota może bez obejmowania jakichkolwiek stanowisk poprzeć rząd fachowców - mówił w niedzielę Janusz Palikot po ogłoszeniu wyników sondażu TNS OBOP, według których jego partia będzie w parlamencie trzecią siłą polityczną.

Jednocześnie Palikot powiedział, że premier powinien rozpocząć rozmowy koalicyjne właśnie od Ruchu Palikota, ale jak dodał - "to on wygrał te wybory i on musi wziąć na siebie odpowiedzialność".

Według ogłoszonego po zakończeniu ciszy wyborczej sondażu TNS OBOP - przeprowadzonego wśród wyborców bezpośrednio po wyjściu z lokalu wyborczego - partia Palikota uzyskała trzeci wynik (10,1 proc. głosów). Z kolei w sondażu telefonicznym Homo Homini dla Polsatu News Ruch znalazł się na piątym miejscu z wynikiem 8,6 proc.

Pierwsze powyborcze sondaże sympatycy i członkowie Ruchu Palikota przyjęli z euforią. Tłum skandował "Janusz! Janusz!". Sam Palikot podkreślał, "że czuje ogromną radość, że wszystko jest możliwe".

Reklama

"W Polsce bez dotacji budżetowych, bez billboardów, bez spotów w komercyjnym czasie można uprawiać politykę. To jest fenomenalne. Półtora miesiąca temu sondaże dawały Ruchowi Palikota od jeden do dwóch procent. To jest fenomenalny sukces społeczeństwa obywatelskiego" - mówił Palikot.

Jak zaznaczył, wynik jego ugrupowania pokazuje, że miliony Polaków chcą państwa przyjaznego, świeckiego, obywatelskiego i społecznego. "Państwa, w którym wiara jest prywatną sprawą każdego. Państwa, w którym urzędnik jest do pomocy, a nie do kontroli; państwa, w którym to obywatele, a nie partyjni działacze decydują o większości spraw" - dodał.

Reklama

Palikot podkreślił, że chodzi też o państwo, które ma charakter społeczny, "czyli ma odwagę rozwiązywać problemy społeczne nie przez delegalizację i wsadzanie ludzi do więzienia, ale przez realną politykę społeczną". "Miliony Polaków w to wierzą, marzą o takim kraju, to wspaniała fantastyczna informacja dla nas wszystkich" - podkreślił.

Do zebranych w sztabie zwrócił się z apelem o powtórzenie słów zobowiązania Ruchu: "My, ludzie Ruchu Palikota, zobowiązujemy się być wierni idei nowoczesnego państwa, państwa świeckiego, społecznego, obywatelskiego i przyjaznego. Tej nadziei nie zawiedziemy. Dziękuje bardzo".

W rozmowie z dziennikarzami Palikot podkreślił również, że "koalicja nie ma żadnego znaczenia", a jego partia "może poprzeć bez obejmowania jakichkolwiek stanowisk rząd fachowców". Pytany, czy czeka na zaproszenie od Donalda Tuska do rozmów o kolacji, podkreślił, że "czeka na rozmowy ze wszystkimi liderami". "Mam nadzieję, że będą to rozmowy konstruktywne, które mają szanse stworzyć program nowoczesnego państwa. Wszystko jedno, czy będziemy w roli koalicjanta, czy konstruktywnej opozycji" - podkreślił.

Z kolei dopytywany, czy Donald Tusk powinien zwrócić się do niego w pierwszej kolejności, Palikot zaznaczył, że "byłoby dziwne, gdyby premier nie uwzględnił tego, iż miliony Polaków głosowały na program Ruchu Palikota".

Pytany, kto miałby znaleźć się w rządzie fachowców, zapowiedział, że jego partia przedstawi taką listę w przyszłym tygodniu.

Z wyników zadowolona jest startująca do Sejmu z drugiego miejsca w Warszawie Wanda Nowicka. "To jest wynik, na który liczyliśmy, spodziewaliśmy się go" - mówiła. Podkreśliła, że gdyby Platforma złożyła propozycje rozmów koalicyjnych, "to oczywiście Ruch Palikota nie miałby żadnego powodu, żeby nie brać w nich udziału". "Ale zobaczymy, jak będzie. Nam zależy na realizacji naszego wyborczego programu" - dodała.

Nowicka zapowiedziała, że jeśli wejdzie do Sejmu, w szczególności będzie działać na rzecz przygotowania ustawy parytetowej i liberalizacji ustawy antyaborcyjnej.

Ze zwycięstwa Palikota cieszył się też obecny w sztabie sympatyk Ruchu 20-letni Bartek, którego do głosowania na Ruch przekonały m.in. antyklerykalne poglądy ugrupowania. Jak mówił, on i jego koledzy mieli problemy z rezygnacją w szkole z religii na rzecz etyki.

Z kolei inny sympatyk Ruchu mówił dziennikarzom, że zaangażował się w kampanię Palikota, "ponieważ wierzy, że Ruch Palikota zmieni Polskę na świecką i przyjazną obywatelom.