Premier Donald Tusk w radiowym spocie wyborczym zaapelował w poniedziałek rano do Polaków, by od polityków żądali prawdy. Jak podkreślał, potrzebna jest uczciwa rozmowa o przyszłości Polski, a okres kryzysu to nie czas na happeningi ani dzielenie Polaków.

"W ostatnich miesiącach dużo rozmawiałem z przywódcami państw, z autorytetami gospodarczymi i politycznymi. Wszyscy mówią jedno - na świecie wzbiera nowa, wielka fala kryzysu. Wszyscy też podkreślają, że Polska najlepiej poradziła sobie z pierwsza falą" - mówił Tusk.

Jak podkreślił, w ostatnich dniach objechał pół Polski i rozmawiał bezpośrednio z wieloma Polakami. "Wiem, ile jest problemów, wiem jak dalekie od ideału bywa wasze życie" - mówił szef rządu. "Mamy wspólne marzenia o silnej Polsce i bezpiecznym życiu Polaków i o to zawsze będę walczył" - zapewnił premier.

"Właśnie dlatego w prostych słowach, bez owijania w bawełnę powiem wam, że dziś nie ma miejsca na żarty ani happeningi, nawet sympatycznych skandalistów. Kryzys to nie jest czas na naukę i szkolenie dla niedoświadczonych. I w końcu nie jest to też moment na dzielenie Polaków, na polityczną i osobistą zemstę" - uważa Tusk.

Reklama

POSŁUCHAJ SPOTU

Premier podkreślił, że Polakom udało się razem pokonać pierwszą falę kryzysu i "nie trzeba było, jak w innych krajach, zmniejszać pensji i emerytur; nie było masowych zwolnień i bankructw". "Zdobyłem przy tej okazji duże doświadczenie. Chcę razem z wami pokonać również tę drugą falę" - przekonywał szef rządu.

"Jeśli w tym momencie próby zastanawiacie się komu powierzyć ster, proszę was tylko o jedno - żądajcie prawdy i tego, by politycy wyszli rozmawiać z wami twarzą w twarz. Niech wyjdą zza ochroniarzy i partyjnych kolegów, niech staną wśród was i konkretnie odpowiedzą na pytaniem, jak zamierzają przeprowadzić Polskę przez kryzys i jakie mają w tym doświadczenie" - mówił Tusk.

Jak podkreślił, mówi o tym "tak zdecydowanie i prosto z mostu, bo to zbyt poważna sprawa, by pozwolić sobie na niedomówienia". "W tej kampanii potrzebna jest odważna i uczciwa rozmowa, z każdym z was o przyszłości Polski, bo ona jest naprawdę w waszych rękach" - powiedział premier.

Spot został wyemitowany w poniedziałek rano w Programie 1 i 3 Polskiego Radia, Radiu ZET i RMF FM.